Witamy na stronie poświęconej
zdrowym właściwościom wody

Zdrowa woda

Zdrowa woda

 

wodaKtóż z nas nie słyszał w dzieciństwie baśni o Sobotniej Górze. Pod gadającym drzewem, na którym siedział zaczarowany sokół biło źródło żywej wody, która wracała życie zmarłym. W tej ciekawej opowieści najmłodszy syn zdobywa cudowny płyn i przywraca do życia zaklętych w kamień i wskrzesza ukochaną matkę. Motyw cudownego źródła, które leczy ciało i ducha jest obecny także w wielu innych podaniach i legendach.

W rzeczywistości także istnieją liczne źródła do których pielgrzymują ludzie z całego świata aby zaczerpnąć wody, która w ich mniemaniu ma moc uzdrawiania z nieuleczalnych schorzeń. W Polsce mamy około 150 takich miejsc. Do Krasnobrodu na Lubelszczyźnie ludzie pielgrzymują już od 350 lat. Cudowne źródło bije spod kapliczki św. Onufrego. Ludzie wierzą, że woda ze źródełka pomaga na bóle głowy, leczy z przewlekłych chorób. Źródło w Łagiewnikach bije w pobliżu drewnianej kapliczki. Tu też przyjeżdżają chorzy z całej Polski wierząc w leczniczą moc tutejszej wody. Historia cudownych źródełek św. Jana w Kolonii Staw Ujazdowski sięga XIX/XX w. Ludzie doznawali tu uzdrowień za sprawą wody źródlanej pomocnej w chorobach reumatycznych, która miała mieć szczególne właściwości w okresie wielkanocnym oraz w noc świętojańską, kiedy wg wiary ludzi św. Jan chrzcił wszystkie wody.  W uroczym zakątku zwanym "Zagórą" koło Krasnobrodu znajduje się kaplica św. Rocha ze źródłem. Początki kultu św. Rocha w tym miejscu sięgają XVII w. Wg przekazów, Maria Sobieska podczas panującej zarazy ufundowała nad źródełkami kaplicę, w której kazała umieścić obraz św. Rocha - patrona ludzi chorych na choroby zakaźne.

Inną kategorią dobroczynnych wód są wody lecznicze, które uzyskują taki status po badaniach potwierdzających wyjątkowość ich składu i to, że istotnie są pomocne w łagodzeniu różnych dolegliwości. Ze względu na zawartość mikro i makro elementów wyróżniamy m.in. wody siarczkowe, glauberskie, zubery, szczawy, słonawe. Wodolecznictwo jest jedną z najstarszych terapii wykorzystywanych przez człowieka.

Człowiek zawsze próbował ujarzmić przyrodę i wydrzeć jej sekrety. Naukowcy postanowili więc wyprodukować urządzenia, które pozwolą na korzystanie z cennych właściwości wody w domowym zaciszu, bez potrzeby wydawania pieniędzy na podróże czy kupowania wód zdrojowych. Tak zrodziła się idea przetwarzania dostępnej każdemu wody wodociągowej w wodę o specjalnych właściwościach - tzw. wodę zjonizowaną. Historia wody alkalicznej i kwaśnej nie jest zbyt długa. Początków należy szukać w latach 70-tych ubiegłego wieku. Najwięcej badań jej właściwości przeprowadzano w byłym Związku Radzieckim oraz w Japonii, Korei i USA.

Obecnie wodę zjonizowaną wykorzystuje się w wielu krajach, takich jak: Japonia, Indie, Izrael, Austria, Bułgaria, Rosja, Uzbekistan, Białoruś, Ukraina, Litwa, Łotwa, i wielu innych. W szpitalach i gabinetach lekarskich woda kwaśna (zwana tez martwą) jest wykorzystywana nie tylko do dezynfekcji narzędzi, stołów i podłóg, ale także do leczenia trudno gojących się ran. Woda zasadowa/alkaliczna (zwana też żywą) ma szereg potwierdzonych doświadczalnie właściwości prozdrowotnych. Jest doskonałym stymulatorem i środkiem wzmacniającym. Wspomaga procesy życiowe organizmu, stymuluje przemianę materii, dodaje energii i rześkości.